(PL) Oświadczenie Straży Marszu Niepodległości w sprawie Marszu Niepodległości 2023

Straż Marszu Niepodległości jest dumną i niezależną organizacją, która została założona 12 lat temu w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz skutecznej organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada w Warszawie. 

Przez ostatnie 11 lat mieliśmy zaszczyt organizować i zabezpieczać Marsz Niepodległości, wyrażając nasz szacunek dla wartości patriotycznych, które Marsz reprezentuje. Nasze zaangażowanie oraz doświadczenie pozwoliło nam zapewnić bezpieczeństwo uczestników Marszu Niepodległości w Warszawie niezależnie od sytuacji politycznej i działań naszych przeciwników.

Nasza organizacja przez lata aktywnie przyczyniała się do profesjonalizacji organizacji i zabezpieczenia Marszu Niepodległości, co stanowiło nasz wkład w kultywowanie polskich tradycji patriotycznych. Nasza praca opierała się na ścisłej współpracy z różnymi instytucjami, w tym głównie ze Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości (oficjalnym organizatorem zgromadzenia publicznego – Marsz Niepodległości). 

Należy jednak otwarcie powiedzieć, że od 2013 faktycznie to Straż Marszu Niepodległości organizowała Marsz Niepodległości. Środowiska współtworzące formalnie stowarzyszenie Marsz Niepodległości ograniczały swoją aktywność do „kluczowych decyzji politycznych”, jak hasło Marszu, czy lista przemówień rozpoczynających i kończących manifestację, czy lista zapraszanych gości i organizacji.

Jako Straż Marszu Niepodległości organizowaliśmy też m.in.: Marsze Piastowskie, Marsze Powstania Warszawskiego, Marsze NSZ w Warszawie, zabezpieczaliśmy wydarzenia takie, jak Orszak Trzech Króli, Marsz Papieski, Marsze dla Życia i Rodziny, itd.  Organizowaliśmy w wielu miejscach obronę świątyń podczas „czarnych marszy”. 

Jako faktyczni organizatorzy Marszu Niepodległości i innych wydarzeń patriotycznych pozostajemy organizacją w pełni niezależną i autonomiczną. Nie jesteśmy związani lub kierowani przez żadną organizacją partyjną.

Z głębokim zaniepokojeniem pragniemy poinformować o istotnych zmianach dotyczących organizacji Marszu Niepodległości w tym roku. W wyniku partyjnych rozgrywek wewnątrz Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zostaliśmy – jako Straż Marszu Niepodległości – odsunięci od organizacji tego wspaniałego wydarzenia. Tym samym Marsz Niepodległości przestał być wydarzeniem oddolnym, organizowanym przez niezależną od organizacji partyjnych – Straż Marszu Niepodległości. 

Zamiast tego, stał się częścią partyjnego wydarzenia Ruchu Narodowego. 

Marsz Niepodległości zainicjowany przez społeczne środowiska narodowe i organizowany przez oddolnie działającą Straż Marszu Niepodległości stał się z biegiem lat DOBREM WSPÓLNYM całego Narodu.

To Marsz w znacznej mierze zmienił świadomość Polaków i pozwolił nam wszystkim uwierzyć w żywotność Narodowego Ducha.

Nie możemy przejść spokojnie i bez reakcji obok upartyjnienia Marszu Niepodległości i pogrzebania jego pierwotnej idei, jako wydarzenia oddolnego i dobra wspólnego.

Jesteśmy zażenowani próbami budowania fałszywej narracji przez obecnych członków zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, jakoby faktycznymi organizatorami Marszu Niepodległości byli partyjni aktywiści tworzący obecnie zarząd stowarzyszenia.

W ostatnich miesiącach, w wyniku iście bolszewickich “czystek” dokonanych przez partyjnych aktywistów, doszło do wykluczenia z grona członków stowarzyszenia niemal wszystkich członków sztabu Straży Marszu Niepodległości.

Wkrótce opublikujemy Raport Straży Marszu Niepodległości dotyczący prawdziwych wydarzeń ostatniego roku wewnątrz Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Pozwoli to każdemu uczciwemu patriocie podjąć świadomą decyzję co do dalszego wspierania działań partyjnych aktywistów niszczących Marsz Niepodległości.

Naszym celem, jako Straży Marszu Niepodległości jest zachowanie oddolnego charakteru formacji i jej autonomii od wszelkich organizacji partyjnych, a przez to obrona prawdziwych wartości i idei Marszu Niepodległości 11 listopada w Warszawie, jako WSPÓLNEGO DOBRA.

Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania, które mogą pojawić się w kontekście tego oświadczenia. Wszystkich zapraszamy do kontaktu email pod adresem: kancelaria@smn.org.pl

Pozostajemy wierni naszej misji.

Czołem Wielkiej Polsce !

Straż Marszu Niepodległości